8 najważniejszych elementów dobrego startu!

10 maja, 2021

Tegoroczna edycja biegu firmowego startuje już 22 maja. Do pokonania czeka dystans 5 km, dla jednych prawdziwe wyzwanie, dla drugich – sprawdzian aktualnej formy. Czasu pozostało niewiele! Będzie to dla Was pierwszy start w „karierze”? Nie wiecie jak się za to zabrać? Mamy kilka rad. 

Czasy pandemii sprawiają, że zabraknie emocji związanych ze wspólnym staniem na linii startu, ale nie zabraknie tych związanych z drużynową, firmową rywalizacją. Ostatnie dni przed zbliżającymi się zawodami, nawet jeśli w nieco innej formule, to zazwyczaj rosnące napięcie. W końcu każdy chce wypaść jak najlepiej. To jak najbardziej zrozumiałe. O czym jednak warto pamiętać, by udało się zrealizować cel?

1.

Przede wszystkim nie nadrabiaj już formy. Codzienne treningi, coraz dłuższy kilometraż czy szybsze tempo, nie przyniesie pożądanego efektu. Jeżeli dopiero zaczynasz aktywność, zostań przy marszobiegach. Bieganie to swego rodzaju nauka cierpliwości. Formy nie zrobi się w kilka tygodni, a można jedynie sobie zaszkodzić. Organizm do wysiłku należy przyzwyczajać stopniowo. Zbyt dużo, zbyt szybko to jeden z częstszych błędów początkujących biegaczy, ten zakończyć się może kontuzją, a przecież chodzi o to, by w zdrowiu stanąć na starcie.

2.

Nie porównuj się z innymi, nawet jeżeli wśród Twojej sztafety są osoby, które zaczynały w tym samym czasie co Ty. Niektórym forma przyjdzie szybciej, inni będą potrzebowali więcej czasu na pokonywanie coraz dłuższych odcinków. Znaczenie ma tu m.in. nasza przeszłość sportowa (albo jej brak) czy też predyspozycje. Skup się na sobie, wyznacz sobie cel i dąż do realizacji, ale stopniowo, w trosce o swoje zdrowie.

3.

Jeżeli jeszcze nie miałeś/aś okazji, zapoznaj się z działaniem aplikacji mobilnej Activy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu w dniu startu związanego z tym, że coś nie działa.

4.

Ustal sobie trasę, którą pokonasz, bez znaczenia czy będą to pętle, czy pokonanie dystansu z punktu „a” do „b”. W trakcie biegu będziesz wiedział/a ile do pokonania jeszcze bez konieczności zerkania na telefon.

5.

Postaw na odpowiednie buty i odzież sportową. Pozwolą na komfortowe pokonanie kilometrów.
Buty do biegania to podstawowe wyposażenie biegacza i biegaczki. Musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Nie ma jednego idealnego modelu dla wszystkich. Różnimy się pod kątem budowy i preferencji, dlatego nawet najlepszy model dla jednej osoby, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla drugiej. Tu warto odwiedzić specjalistyczny Sklep Biegacza, można również skorzystać z pomocy video doradca-online (https://video-doradca.sklepbiegacza.pl/)

Buty do biegania różnią się od tych na co dzień, również rozmiarem. Stopa podczas wysiłku potrafi puchnąć, dlatego rozmiar musi być zawsze większy. Optymalny zapas to 0,5 cm, ale warto pamiętać, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Najważniejsze, zapomnij o dotychczasowej rozmiarówce w butach do chodzenia na co dzień, w butach biegowych ważniejszą rolę odgrywa długość stopy w cm.

Odpowiednia odzież sportowa to również kluczowy element. Wszyscy mamy nadzieję, że maj przywita nas cieplejszymi temperaturami. Warto być jednak gotowym na każde warunki pogodowe i strój przygotować nie tylko ze względu na zapowiadaną temperaturę, ale i intensywność naszego wysiłku. Zazwyczaj mówi się o zasadzie +10 stopni, oznacza to tyle, że patrząc na temperaturę ubieramy się tak, jakby było o 10 stopni więcej na zewnątrz. Tym zasady warto się trzymać, gdy planujemy raczej spokojną aktywność. Im większa, tym i strój może być lżejszy. W pierwszej chwili po wyjściu powinniśmy nawet odczuwać lekki chłód, ale spokojnie, rozgrzejemy się w pierwszych 3-4 minutach wysiłku

Ważne, by postawić na odpowiednie materiały. Zwykła odzież bawełniana szybko stanie się wilgotna, a tym samym będzie nie tylko ciężka, ale i zwiększy ryzyko podrażnień. Dzisiejsze sportowe kolekcje wielu renomowanych marek jak: adidas, Nike czy Asics, wykorzystuje specjalne włókna, które odpowiadają za utrzymanie optymalnej temperatury ciała, szybko schną, a dzięki temu, że często do ich wyprodukowania wykorzystają materiały pochodzące z recyklingu, są bardziej przyjazne dla środowiska. 

6.

Przed startem nie eksperymentuj z jedzeniem. Postaw na sprawdzone dania. Jeżeli ze stresu przed samym biegiem nie chce się jeść, nic w tym dziwnego. Można pokusić się o bułkę z dżemem czy też banana. 

7.

Nie zapominaj o rozgrzewce. Dobra rozgrzewka to dobry start, pozwala przygotować nasz układ ruchu, układ krążenia i układ oddechowy do wysiłku, który będziemy mogli wykonać w pełnych możliwościach. Jej intensywność i czas trwania również warto dostosować do planowanego tempa naszego biegu. 

8.

Nie zaczynaj zbyt szybko na starcie. To kolejny częsty błąd, zwłaszcza początkujących biegaczy. W normalnym biegu o to bardzo łatwo, gdy rusza się z tłumem. Łatwo wówczas zostać tzw. „mistrzem pierwszych 100 m”. Rozłóż siły na cały dystans. Przyspieszyć możesz na końcówce. 

Po więcej artykułów oraz ciekawych elementów dotyczących biegania zapraszamy na: http://poradnikbiegacza.pl/

Gotowy? Biegnij z nami!