Gdzie biegać w upalne dni? Spróbuj trailowej zabawy!

9 czerwca, 2021

Gdzie biegać w upalne dni? Spróbuj trailowej zabawy!

Temperatury za oknem coraz wyższe. Zapewne wielu to cieszy, długo przyszło na nie w tym roku czekać. Tyle tylko, że upalne dni niekoniecznie zachęcają do aktywności. Zdarza się, że w takich warunkach towarzyszy nam uczucie dużo większego zmęczenia niż zazwyczaj, przy tych samych intensywnościach. Spokojnie, jest to zupełnie normalne. Gdzie więc szukać „ratunku”, by pozostać aktywnym, ale w większym komforcie termicznym?

Rozwiązań jest kilka. Możemy biegać z samego rana, czy też po zachodzie słońca. Bez względu na porę dnia, możemy ruszyć do lasu. Temperatura w nim jest nieco niższa, z uwagi na to, że las ma wpływ na mikroklimat i temperaturę (o ile niższa, to już zależy m.in. od lesistości, obszaru, gatunków drzew). Bieganie w terenie ma zresztą dużo więcej zalet. 

Leśne powietrze jest czystsze, pozwala się wyciszyć i zrelaksować, a do tego panujący w nim półmrok pozwala odpocząć oczom. To też świetny sposób na urozmaicenie nie tylko samych tras, ale i treningu. Bieg po nierównej nawierzchni angażuje większą partię mięśni do pracy, a wystające korzenie/kamienie wymuszają inną pracę stopy, a często również wyższe podniesienie nogi. Dzięki temu wzmacniamy nasz aparat ruchu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją biegową przygodę, nie warto przesadzać z trudnością terenu, lepiej nieco wzmocnić stawy, nie narażając ich na nadmierne wykręcenie. Na początek spokojniejsze szlaki wystarczą.

Jak się przygotować do biegania w terenie?

Zaplanuj trasę – wybierz okolice w których chcesz pobiegać, postaw na pętlę lub bieg przed siebie i powrót. Kombinacji jest bardzo wiele, można też pokusić się o bieg w nieznane, ale warto zachować, zwłaszcza na początku umiar, by z planowanych np. 5 km nie zrobić 15 km. Biegacze chętnie dzielą się swoimi trasami poprzez różne portale, można więc skorzystać łatwo ze sprawdzonych ścieżek w niemal każdym rejonie. Jeśli posiadasz zegarek biegowy z możliwością wgrania trasy, na pewno poczujesz się pewniej. 

Załóż odpowiednie buty – buty do biegania to jeden z podstawowych elementów biegowej garderoby, wspominaliśmy o tym w artykule Jak dobrać buty biegowe: https://biegfirmowy.pl/buty-do-biegania-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/

Buty terenowe różnią się nieco konstrukcją. Główną różnicą jest bieżnik, którego celem jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności na zmiennej, terenowej nawierzchni. Dodatkowo niektóre modele posiadają specjalne płytki wbudowane w podeszwę, które chronią łuk stopy przed ostrymi skałami czy korzeniami. Warto na to zwrócić uwagę, gdy zamierzamy biegać w kamienistym czy też żwirowym terenie. To jednak nie jedyny sposób ochrony, znajdziemy na rynku modele, w których większa ilość pianki zapewni komfort i na takiej nawierzchni. 

Choć często podkreśla się, że w butach terenowych mniejsze znaczenie odgrywa amortyzacja, bo przyjazna nawierzchnia jest swego rodzaju naturalną amortyzacją dla stawów, to niekoniecznie trzeba z niej od razu rezygnować, zwłaszcza, jeśli poruszamy się głównymi, nieco bardziej utwardzonymi szlakami. Oferta produktów pod tym kątem jest również bardzo szeroka.

Warto wspomnieć, że trailowe modele stawiają na większą wytrzymałość, stąd i cholewka skonstruowana została z myślą o ochronie przed wpadającym piaskiem, kamykami czy po prostu ściółki leśnej. W każdym na palcach znajdziemy specjalny otok, chroniący przed uderzeniem w kamienie czy korzenie. To tylko jedne z elementów na które warto zwrócić uwagę. Chcesz dobrać odpowiednie? Odwiedź stacjonarny Sklep Biegacza lub skorzystaj z oferty Video Doradca On-line: https://video-doradca.sklepbiegacza.pl/

Postaw na odpowiedni strój – najważniejszy jest komfort, a tym samym większa przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów. Odpowiedni ubiór jest również kluczowy. Czasy odzieży bawełnianej minęły, ta szybko nasiąka. Przy wysokich temperaturach szybko to odczujemy. Mokra, przepocona nie tylko staje się cięższa, ale i zwiększa ryzyko powstania otarć. Postaw na techniczne produkty. Współczesne materiały z których powstaje odzież biegowa są nie tylko bardzo lekkie i znakomicie oddychają, ale również skutecznie odprowadzają nadmiar wilgoci, zapewniając maksymalny komfort termiczny. 

Nie zapominaj o nawodnieniu – to istotny aspekt aktywności przez cały rok, choć zazwyczaj najbardziej skupiamy się na nim podczas wysokich temperatur. W trakcie aktywności pocimy się, jest to zupełnie naturalne. To nasza ochrona przed przegrzaniem. Jednak pocąc się, odwadniamy się, dlatego tak istotne, by pilnować uzupełniania płynów. Z drugiej jednak strony, jak we wszystkim, warto zachować umiar. Jeśli wypijemy naraz za dużo, możemy czuć chlupotanie w żołądku. 

Dzisiejsze biegowe akcesoria dają nam możliwość łatwego i komfortowego transportu płynów. Nowoczesne, zaawansowane konstrukcje pasów do biegania czy też plecaków, odpowiednio dobrane, idealnie przylegają do ciała, nie podskakują. Do tego softflaski (miękkie bidony) są świetną alternatywą dla tradycyjnych butelek czy bidonów. Nie tylko są wielorazowego użytku, ale co istotne nie chlupoczą, a w miarę ubywania płynów, zajmują coraz mniej miejsca. Chlupoczący napój podczas aktywności w swoich odgłosach bywa irytujący, nieprzyjemnego dźwięku można również łatwo się pozbyć w bukłakach (propozycja, gdy chcemy zabrać większą ilość płynów) poprzez usunięcie powietrza.

Warto, zwłaszcza na początku, monitorować się w kwestii nawodnienia, ważyć przed bieganiem, po bieganiu – aby oszacować ilość płynów, którą należy uzupełniać. Nie warto w trosce o zdrowie lekceważyć aspektu nawadniania!

Nie przejmuj się tempem – jeżeli właśnie zaczynasz biegać, nie realizujesz konkretnej jednostki treningowej, nie przejmuj się, że pokonane kilometry zajmują więcej czasu. Wpływ na to może mieć zarówno teren m.in. podbiegi, jak i temperatura nie jest bez znaczenia. 

Nie panikuj, gdy spotkasz zwierzynę – spotkania ze zwierzyną w lesie nie są taką rzadkością, ale spokojnie zazwyczaj po prostu można nacieszyć oko. Zwierzęta boją się tak samo ludzi jak my ich. Nie warto ich drażnić. Większym zagrożeniem są wolno biegające psy,  dobrze zachować przy nich ostrożność i na chwilę przejść do marszu. 

To tylko wybrane aspekty trailowego biegania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź https://trailove.sklepbiegacza.pl/

Gotowy? Biegnij z nami!

Cześć! Tu Bieg Firmowy
- kto jest po drugiej stronie?

Rozpocznijmy dobrze naszą biegową znajomość – zapisz się do naszego newslettera. Dzięki niemu nigdy nie zostaniesz w tyle!

Zwycięzcy MP POWER AWARDS 2020 – najlepszy projekt CSR